Materiály

Názov Popis
Bavlna(Pamut)

Ide o rastlinu, pôvodom z južnej Ázie, ktorá sa dnes pestuje v mnohých tropických a subtropických krajinách. Vlákna obaľujúce semeno bavlníka (lat. Gossypium L.), využívané ako textilná surovina.

Brokát

Brokát je lesklá hustá tkanina veľkej hmotnosti.Tká sa z jemného prírodného aj syntetického hodvábu.   Výrazný, často veľký a nápadný žakarový vzor býva doplnený zlatou a stiebornou nitkou.  Nosí sa na spoločenských šatách, dámskych a pánskych spoločenských sakách , dobových odevoch.

Flauš

Flauš - vlnená tkanina vyrobená z jednoduchej mykanej priadze. Flauš má dlhší vlas na lícnej strane. Je objemná, mäkká na hmat. Používa sa na šitie dámskych a pánskych plášťov. Názov je odvodený z nemeckého Flausch - chumáč vlasov.

 

 

 

Haras

Lesklá, pružná, na hmat ostrá priadza, látky, stuhy. Názov má odvodený od francúzskeho mesta Arras, kde sa začala vyrábať z vlny ševiotových oviec, z ktorej sa súka. Z látky utkanej z tejto priadze sa šijú pánske obleky, dámske kostýmy a plášte.

Kašmír

Kašmír - mäkká, jemná, splývavá vlnená tkanina s matným leskom. Kašmír sa dostal do Európy začiatkom 19. storočia a získal si rýchlo veľkú obľubu. Vlákna kašmíru pochádzajú v podstate z kašmírských (tibetských) kôz. Vyčesávanie sa robí ručne na jar keď zvieratá pĺznu a menia srsť. Vlákna musia byť následne očistené od hrubej vrchnej srsti. V Íráne a iných oblastiach strednej Ázie kozy strihajú čo znižuje dĺžku vlákien.

Plátno

je tkanina z rastlinnej priadze, zhotovená plátnovou väzbou, ktorá vzniká jednoduchým krížením osnovných a útkových nití. V hovorovom jazyku sa v širšom význame označuje ako plátno každá hladká (nezdobená) tkanina z rastlinnej priadze, ktorá má v tradičnej i odbornej terminológii presnejšie pomenovanie, zväčša podľa väzby (keper, drilich, cvilich a pod.). Plátnovou väzbou sa tkali aj vlnené tkaniny, nenazývali sa však plátnom.

Plátno ľanové

je látka pravidelnej štruktúry tkaná z ľanovej priadze rôznej hrúbky a kvality v závislosti od použitej suroviny a jej následného spracovania. Základná farba vlákna je šedo žltá. Pred tkaním sa v ľudovom prostredí priadza bielila lúhom z popola dreva, po utkaní sa plátno bieli na slnku natiahnuté na drevené drúčiky, alebo len voľne položené na tráve a pravidelne polievané vodou.

Súkno, postav

súkno (darovec, huňa, postav) – vlnená tkanina upravená trením, pôsobením vlhka a ubíjaním. Zhotovovala sa pravdepodobne už v mladšej dobe kamennej. Na Slovensku sa súkno podomovo i remeselnícky (súkenníctvo) vyrábalo ešte do 1. pol. 20. stor. Dva kusy vlnenej tkaniny sa po dĺžke zošili a ručne alebo mechanicky vo valche splsťovali. Tak vznikol z pôvodne riedkej tkaniny kus hustého súkna s jednoliatym povrchom, ktorý sa však pri ubíjaní zmenšil.